Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Historie Krampus Kaplice

Na samém počátku stál nápad Radky Šperlingové předvést na české straně česko-rakouských hranic atraktivní rakouskou tradici, spojenou s adrenalinovým zážitkem a neotřelou podívanou. Tohoto nápadu se ujal Stanislav Trs, ředitel Kulturního a informačního centra, a do Kaplice se tehdy přijela představit Krampus skupina Diabolos z nedalekého městečka Sandlu.

První průvod, nebo-li běh Krampusů se v Kaplici konal v adventním čase v roce 2012. Během následujících let se Kaplice stala dějištěm dalších, rok od roku divácky úspěšnějších ročníků Krampus show.

Celorepublikový zájem o tuto svým původem alpskou rakouskou tradici, přenesenou do malého pohraničního městečka na jihu Čech, podnítil založení ojedinělé až unikátní Galerie Krampus. Masky, odění i Krampus výbavu jako ve své podstatě mistrovská umělecká díla rakouských řezbářů a tvůrců si tak mohly zblízka a bezprostředně prohlédnout téměř tři tisíce návštěvníků, kteří přes léto 2015 navštívili naší expozici ve sklepních prostorách bývalého rožmberského pivovaru na náměstí.