Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Krampus show Kaplice 2012

V sobotu 15. prosince 2012 zažila Kaplice dlouho nevídanou věc. Její ulice zaplnily možná až dvě tisícovky lidí, kteří obsadili náměstí a olemovali širokou Lineckou ulici od centra až po kulturní dům. Kaplické, ale i návštěvníky z velmi širokého okolí (např. ze Strakonic, z Brna …) přitáhla do města návštěva rakouských Krampus – démonických bytostí, kteří svým původem sahají až do Alp.


Tato ďábelská šelma, tzv. neživý – Krampus se objevuje v alpských krajinách vždy v období adventu a tato tradice se v Rakousku a dalších alpských zemí udržuje už po pár staletí. Masky Krampusů jsou ručně vyřezávané, velmi zručně propracované a děsivě dokonalé a spolu s „oděvem“ ze zvířecích kůží tvoří nesmírně nákladnou záležitost. Je to pýcha každého majitele. Zároveň je taková maska poměrně těžká a „krampus běhy“ tím pádem i fyzicky pořádně náročné!

Zažít pochod těchto pekelných bytostí z hor dostala na české straně příležitost právě Kaplice. Chystaly se k nám dvě skupiny Krampusů ze dvou rakouských měst, ale… Krajně nepříznivé počasí, prudká změna teploty ze silných mrazů do teplot stoupajících nad nulu, kdy dopolední vytrvalý déšť a tající sníh na zemi okamžitě namrzaly a vytvářely z chodníků i silnic souvislá nebezpečná kluziště, odradila od daleké cesty skupinu krampusů ze Salzburgu a nebylo zbytí, celý program museli táhnout sami krampusové ze Sandlu (málokoho by nejspíš napadlo, že jsou to hoši z kraje, kde pramení řeka Malše!) Bohužel se díky tomu citelně zkrátila i show na náměstí, ale démonický průvod - bengálskými ohni ozářená spektakulární podívaná s divokými hrůzostrašnými „bestiemi“ ozdobenými impozantními rohy a jejich výskající oběti, vyvolené při pochodu městem k „ztrestání“ a výstraze, byla v jejich podání přesto jednou velikou adrenalinovou jízdou. Vrcholem se ještě ten večer stal velkolepý ohňostroj, který byl odpálen nad potemnělou radniční věží a vzbudil velký ohlas a nadšení mezi diváky.