Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Krampus show Kaplice 2013

Krampus show se po roce vrátila do Kaplice a i podruhé jí doprovázela ohromná síla diváků. Od sobotního dopoledne byl střed města kvůli přípravám uzavřen pro dopravu a přípravy si vyžádaly i omezení pohybu v centru.


Musíme poděkovat za pochopení řidičům i chodcům a hlavně majitelům vozů, parkujících obvykle v centru města, za vstřícnost při "vyčištění" prostoru. Během odpoledních hodin začaly najíždět ke kulturnímu domu desítky rakouských aut a sál se zaplnil skupinami Krampus spolků, které přijaly výzvu a vyrazily na "první velký Lauf (běh), který se koná v České republice". Přijeli sem Krampusové z městeček jako je Scharnstein, Traun, Freistadt, Kematen an der Krems, Steyr, St. Georgen/Gusen, Molln, Freistadt, Mariazell Steiermark, Klaffer am Hochficht, St. Leonhard, z Waldviertelu a hlavně naše hlavní styčná skupina Diabolos ze Sandlu, s kterou spolupracujeme při přípravě Krampus show v Kaplici už podruhé. Tentokrát to byla jiná liga, loni velký adrenalin, letos ale dvanáct skupin Krampusů, kteří v kaplických, diváky sevřených uličkách řádili, pouštěli hrůzu, stahovali lidem čepice, chrlili oheň, halili ulice do hustého dýmu a pachu síry. Vzduchem létalo suché listí a stíny bizarních rohů se mihotaly na stěnách domů. Krampusové, Perchty, čarodějnice, démonické bestie, lesní skřeti a duchové hor, satanášové i hodní andělé. Chrastění řetězů, kravských zvonců a železných koulí, výskot diváků, ďábelský lomoz - jednoduše řečeno docela pekelná atmosféra, která je rovným dílem velkolepou podívanou jako bizarním zážitkem.

Zajímalo nás, jak se cítili sami Krampusové. Délka trasy dobrých 600 - 700 m, kterou absolvovali v Kaplici, dávala jistě mnohým z nich zabrat. Krampusové na sobě nosí cca 30 kg a při nasazení dřevěné masky je jim v ní značné horko. Po 5 minutách se začínají už hodně potit a rychle se dostavuje dehydratace. Kaplický "Lauf" trval každému z nich něco kolem 30 minut. Na konci dráhy už někteří z nich jeli na doraz, ale přesto do toho šli naplno do posledního metru, protože chtěli zapůsobit na skvělé publikum! Jednoho z mladých Krampusů pořadatelé křísili, když se na konci běhu v ústí Pivovarské úplně zhroutil. Mladík běžel svůj první lauf, ale při stejné intenzitě nasazení se vyčerpaně vydýchávali i mnozí další. Pod maskou má každý z nich navíc velmi omezené vnímání okolí. Zorné pole se podobá tzv. tunelovému vidění a i sluchové vjemy jsou zkreslené.

Jejich ohlasy na Lauf (jak tomu říkají oni) a na publikum jsou skvělou odezvou:

Jednoduše: divokej Lauf, ohromné, úžasné!

Byla to extra třída Krampus show! Jednoduše jeden z nejlepších běhů za leta! Takhle velký běh, kde nebyly žádné problémy …!

Takový "Hammer Lauf" jsem neměl už 10 let - všechno perfektní (publikum, organizace)

Perfektní, skvělá jízda. Doufám, že jsme zváni příští rok.

Skvělý běh, který dělá znovu z Krampuslaufu zábavu! Perfektní milé publikum ...

 A podle ohlasů našeho publika se jim hodně líbili i oni.