Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
14.12.2019
Krampus – to je divoká, démonická bytost, mýtická šelma, napůl zvířecí, napůl lidská, která se objevuje v období Adventu. Je to také ďábelský společník Mikuláše a samotné slovo Krampus, Krampas znamená cosi „neživého“, vyschlého…
Krampus má svůj původ v pre-křesťanských germánských mýtech a charakter těchto bytostí je živočišný, divoký a nespoutaný. Tato velmi stará tradice, která vznikla v Alpách, je spojována s odháněním zlých duchů před nadcházející zimou. Lidé se vystrojili jako zvířecí démoni, a masky, které si vytvářeli, měly měly být děsivější než jsou samotní zlí zimní duchové. Věřili, že takto mají moc s temnými silami zúčtovat. S příchodem křesťanství byla ovšem tato tradice označena jako zlo a církev se jí snažila eliminovat. Oblékat se do masek takovýchto démónů bylo zakázáno a to dokonce pod hrozbou trestu smrti. Nakonec se tito divocí tvorové spojili s tradicí Mikuláše a integrovaly se do tradic adventního období.
V současnosti se v mnoha alpských městech a horských vesničkách Rakouska, Německa, severní Itálie, ale např. i Slovinska pořádají od listopadu až do začátku ledna tzv. Krampusläufe (Perchtenläufe) nebo-li průvody krampus skupin, jež mezi sebou soutěží o nejlépe vyřezanou masku, ušitý kostým či celkový projev skupiny. Průvody Krampus skupin jsou doprovázeny bengálskými ohni, hlasitou hudbou, kouřem a dýmem, rachotem kravských zvonů, řetězů a kovových koulí a mnoha jinými efekty. Zážitkem jsou projíždky pekelných vozů i doprovod tradičních masek doplněný dalšími postavami jako jsou lesní skřeti, čarodějnice, strašidla, ale i bílí či padlí černí andělé.
Krampus jako společník svatého Mikuláše, který kolem sebe šíří hrůzu. Na jeho tváři můžeme většinou spatřit hrůzostrašný úšklebek, v ruce třímá rákosku či oháňku z koňských žíní. Masky krampusů jsou ručně vyřezávané, využívá se borové či lipové dřevo, a rovněž ručně jsou i malované. Výrazným prvkem jsou rohy. Často jsou používané pravé zvířecí rohy z muflonů, kozorožců, beranů, kamzíků či koz. Kožichy jsou šity z kůže horských koz a ovcí. Každý Krampus by měl mít kolem pasu opasek s připevněným těžkým kravských zvonem, jehož hlasité zvonění má podle tradice odhánět zlé lidi.
V průvodech můžete zahlédnout tzv. Schönperchten, které jsou nádherně zdobené ornamenty a zrcadly a nebo Schiachperchten, které jsou v hrůzostrašnosti podobné Krampus, ale liší se od nich maskou zdobenou mnoha rohy.
Tanec Schönperchten slibuje bohatství a úrodu, plodnost, zdraví a štěstí.
Na samém počátku stál nápad a příležitost předvést na české straně česko-rakouských hranic atraktivní rakouskou tradici, spojenou s adrenalinovým zážitkem a neotřelou podívanou, a do Kaplice se tehdy přijela představit Krampus skupina Diabolos z nedalekého městečka Sandlu. První průvod, nebo-li běh Krampusů se v Kaplici konal v adventním čase v roce 2012. Během následujících let se Kaplice stala dějištěm dalších, rok od roku divácky úspěšnějších ročníků Krampus show.
Celorepublikový zájem o tuto svým původem alpskou rakouskou tradici, přenesenou do malého pohraničního městečka na jihu Čech, podnítil založení ojedinělé až unikátní Galerie Krampus. Masky, odění i Krampus výbavu jako ve své podstatě mistrovská umělecká díla rakouských řezbářů a tvůrců si tak mohly zblízka a bezprostředně prohlédnout téměř tři tisíce návštěvníků, kteří přes léto 2015 navštívili naší expozici ve sklepních prostorách bývalého rožmberského pivovaru na náměstí.